Co przeczytać

Książka „Błękitna miłość” bardzo mi się spodobała. Zawiera dużo dialogów, jest interesująca i ciekawa. Pokazuje, że miłość jest piękna, a zarazem bolesna, kiedy dwie połówki pochodzą z dwóch różnych światów. Zakochani w sobie Callum i Alexia nie mogli się spotykać i czuć naprawdę. Widzieli się przez lustro dzięki amuletowi. Pomimo tej trudności nie poddali się i ciagle poznawali nawzajem. Jedynie w Katedrze Świętego Pawła mogli się widzieć i słyszeć bez lustra, jak normalni ludzie. Przeszkodą dla nich była siostra Calluma. Chciała ich skłócić i zniszczyć ich związek. Na początku jej się to udawało, ale miłość zwyciężyła.

Uważam, że można wiele się nauczyć, czytając tę książkę. Ludzie nie zawsze są silni i nie ufają sobie na tyle, żeby być razem. Alexi i Callumowi udało się przejść przez przeszkody. Przeciwności losu trzeba pokonywać, ale musimy nauczyć się też żyć z niektórymi problemami i radzić sobie z nimi.

Gabrysia Wiśniewska

„Kobieta w Berlinie” to niemiecki dramat wojenny w reżyserii Maksa Färberböcka. Główne role zagrali: Nina Hoss jako Anonyma, Jawgienii Sidichin jako mjr Andriej Rybkin oraz Irm Hermann jako wdowa. Muzykę do filmu skomponował Zbigniew Preisner, natomiast zdjęciami zajął się Benedict Neuenfels. Kręcono je między innymi we Wrocławiu i Legnicy. Film jest ekranizacją książki Marty Hillers pt. „Anonyma”. Otrzymał dwie nominacje do Niemieckiej Nagrody Filmowej: za najlepszy dźwięk oraz za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dla Irm Hermann.

Główna bohaterka jest dziennikarką. Trzydziestoletnia kobieta opisuje swoje życie w Berlinie i to, co się dzieje po przybyciu Rosjan. Jest rok 1945. Armia rosyjska otoczyła Berlin. Do miasta wkraczają żołnierze. Ludzie są przerażeni, szukają bezpiecznego miejsca. W mieście znajdują się bezbronne kobiety, dzieci i starcy. Berlin jest zrujnowany i zniszczony.

Czytaj więcej...

Moim zdaniem książka pod tytułem Oskar i pani Róża jest wspaniała. Ukazuje jak szybko przemija życie człowieka. Główny bohater to chłopiec chory na raka; był świadomy, że jego koniec jest bliski, dlaczego też codziennie pisał listy do Boga. Dzięki temu stał się bardziej dojrzały. Podczas tego krótkiego czasu zrozumiał, czym jest miłość, przyjaźń, rodzina i rozłąka. Ze wszystkich postaci najbardziej przypadła mi do gustu pani Róża. Traktowała Oskara jak członka rodziny i zawsze mógł on na niej polegać. Ona uczyła go na wymyślonych przez siebie historyjkach empatii, odpowiedzialności, miłości, wiary i przyjaźni. Była przy nim, aż do samego końca, dlatego też uznaję ją za najlepszą postać z tej książki. Gdybym miała polecić komuś jakąś dobrą książkę, byłaby to na pewno "Oskar i pani Róża" Eric’a-Emanuel’a Schmitt’a.

Alicja Zyska

Moim zdaniem książka "Oskar i Pani Róża"jest bardzo wzruszająca. Nigdy nie miałam do czynienia z tak piękną książką - mało treści, a tak wiele wartości. Jestem pełna podziwu dla Oskara, który mimo swojego młodego życia, tyle zrozumiał i przeżył.

Czytaj więcej...

To książka Beaty Ostrowickiej z 1998 roku, naprawdę jest niesamowita. W powieści cały czas coś się dzieje, co sprawia, że nie można oderwać się od czytania. Z pewnością wpisuję tę książkę do listy ulubionych. Od razu skradła moje serce.

Napisana jest w formie pamiętnika, opisuje życie nastolatek, najlepszych przyjaciółek, które zostają zranione przez tego samego chłopaka, a tym samym ich przyjaźń staje pod znakiem zapytania. Czy prztrwa trudne chwile? Powieść pokazuje, jak w krótkim czasie, wszystko może się zmienić, nie zawsze na dobre. Książka jest naprawdę wspaniała, a historia, która przydarzyła się owym przyjaciółkom może przydarzyć się każej z nas.

Angelika Falacińska

Literatura fantasy cechuje się nawiązaniami do starych legend, niezwykłymi, czasem wręcz niemożliwymi wydarzeniami oraz niespotykanymi, magicznymi kreaturami. Tak też było i w tym przypadku.

Eragon to książka o szesnastoletnim chłopaku, który podczas polowania w Koścu odnajduje dziwny, kolorowy kamień. Z biegiem czasu skała okazuje się być jajem, z którego wykluł się niebieski smok. Młodzieniec opiekuje się stworzeniem, podczas gdy między nimi rodzi się silna, nieprzerywalna więź. Mijają trzy miesiące. W ich wiosce zjawiają się dziwne zakapturzone postacie. Smoczyca, wyczuwając zagrożenie, porywa chłopaka w bezpieczne miejsce. Po powrocie do domu, mieszkańcy informują Eragona o czyhającym na nim niebezpieczeństwie, ponieważ to po niego przyszły te istoty. Dowiaduje się również, że zniszczyły mu dom, a jego wuj, walczy teraz o życie. Kilka dni później umiera. Po jego śmierci szesnastolatek decyduje się wszcząć pogoń za mordercami. Pomaga mu w tym Saphira oraz Brom. Razem doświadczają niesamowitych, niezwykłych, często tragicznych w skutkach przygód.

Czytaj więcej...

Książka porusza temat pierwszej miłości. Widzimy, jak bardzo to uczucie wpływa na nasze życie, decyzje, funkcjonowanie i tok myślenia. Miłość sprawia, że stajemy się lepsi. Jedni szaleją z miłości, a drudzy skrycie kochają.

Główne bohaterki to Patrycja i Magda. Uczęszczają one do liceum w Toruniu. Dziewczyny są najlepszymi przyjaciółkami. Obie szukają miłości, jednak są bardzo różne. Magda jest otwarta i towarzyska. Cały czas szuka nowej okazji, aby poznać jakiegoś chłopaka. Poznajemy ją, gdy wpada na pomysł, aby poszukać swojej drugiej połowy w internecie. Podszywa się pod swoją przyjaciółkę, udostępniając jej zdjęcie, ponieważ uważa, że Patrycja jest ideałem dziewczyny.

Czytaj więcej...

„Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz.”

Z „Zostań, jeśli kochasz” po raz pierwszy spotkałam się kilka lat temu. Doskonale pamiętam, jak wielkie wrażenie wywarła na mnie ta książka i również sama autorka, dlatego też kilka innych jej utworów zajmuje dumne miejsce w mojej prywatnej biblioteczce. Jednak, ponieważ upłynęło już trochę czasu, postanowiłam sięgnąć po ową historię jeszcze raz – aby sprawdzić, czy wciąż wywołuje u mnie takie emocje. A może coś przeoczyłam? Niewątpliwe, że zrozumiem ją też nieco inaczej, będąc starsza. I, oczywiście, Gayle Forman mnie nie zawiodła. Zawsze borykam się z rozpoczęciem opinii na temat czegokolwiek, ponieważ za każdym razem milion myśli przepełnia moją głowę i przez to mam w niej tak wielki mętlik. W książkach uwielbiam właśnie to, że niezależnie od tego, w jakim etapie naszego życia po nie sięgamy, nasza perspektywa się zmienia. To ciekawy sposób na zaobserwowanie tego, jak stopniowo kształtuje się nasz charakter, pogląd na niektóre sprawy ulega przeistoczeniu.

Czytaj więcej...

Książka jest o młodzieńczym buncie, potrzebie akceptacji i problemach rodzinnych. Główna bohaterka postanowiła uciec z domu do Warszawy, gdy dowiedziała się, przeglądając dokumenty rodziców, że może być adoptowana. Jak się okazało, przypuszczenia Marysi były prawdą, a jej rodzice okłamywali ją od samego początku. Dziewczyna postanawia uciec z domu i odnaleźć swoją biologiczną matkę. Znalazła ją dzięki Pani Ewie. Jej mamą okazała się Teresa, która była pielęgniarką w tym samym szpitalu, w którym pracowała Ewa, więc łatwo było ją znaleźć. Na początku Masza miała żal do niej, że ją zostawiła, ale później wszystko było w porządku. Kiedy Marysia uciekła z domu zrobiło się wielkie zamieszanie, wszyscy zaczęli jej szukać m.in. jej przyjaciele, rodzice i policja. Pani Ewa i Jan Szopolscy byli zdruzgotani zniknięciem córki, ponieważ nie odbierała telefonu i nie dawała znaku życia. Po trzech dniach pobytu w Warszawie Masza, odwiedzając Teresę, spotkała w jej domu swoich rodziców, którzy wszystko jej wyjaśnili. Od tamtej pory nie czuła już do nich gniewu ani żalu. Książka jest o sprawach ważnych i trudnych.

Czytaj więcej...

„Filip i bociany. W tym roku wiosny nie będzie” to pogodna i pouczająca opowieść o przyjaźni, uczciwości i wierności, a także o uwielbianych przez wszystkich bocianach. Autorem tej książki jest dr psychologii Elżbieta Zubrzycka, która wiele lat wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i pracowała terapeutycznie z dziećmi. Napisała ponad 20 książek dla dzieci, które pomagają rodzicom w wychowaniu, a małym czytelnikom w rozwoju i przygotowaniu do radzenia sobie w codziennym życiu. Zima się kończy. Wszyscy oczekują wiosny. Zajączki: Filip, Chojrak, Wielka Buźka przyszły na świat na jesień – nie wiedziały więc, co to wiosna. Z opowieści rodziców wiedziały tylko tyle, że przyjdzie do nich wraz z bocianami, czego zbyt dobrze nie rozumiały.

Czytaj więcej...

 

„Dziewczyna Mistrza Gry” to książka Krystyny Siesickiej z 1997 r., wpisana na listę najlepszych książek dla dzieci (Listę Honorową IBBY). Opisuje miłość dwojga nastolatków, którzy po pewnych nieporozumieniach ponownie się dogadują i cieszą swoją obecnością. Mariana i Kamil to główni bohaterowie opowiadania. Dziewczyna to uczennica szkoły baletowej, zafascynowana tańcem i kulturą. Chłopak to tytułowy „Mistrz Gry”, który jest partnerem bohaterki.

Czytaj więcej...


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty