Co przeczytać

Literatura fantasy cechuje się nawiązaniami do starych legend, niezwykłymi, czasem wręcz niemożliwymi wydarzeniami oraz niespotykanymi, magicznymi kreaturami. Tak też było i w tym przypadku.

Eragon to książka o szesnastoletnim chłopaku, który podczas polowania w Koścu odnajduje dziwny, kolorowy kamień. Z biegiem czasu skała okazuje się być jajem, z którego wykluł się niebieski smok. Młodzieniec opiekuje się stworzeniem, podczas gdy między nimi rodzi się silna, nieprzerywalna więź. Mijają trzy miesiące. W ich wiosce zjawiają się dziwne zakapturzone postacie. Smoczyca, wyczuwając zagrożenie, porywa chłopaka w bezpieczne miejsce. Po powrocie do domu, mieszkańcy informują Eragona o czyhającym na nim niebezpieczeństwie, ponieważ to po niego przyszły te istoty. Dowiaduje się również, że zniszczyły mu dom, a jego wuj, walczy teraz o życie. Kilka dni później umiera. Po jego śmierci szesnastolatek decyduje się wszcząć pogoń za mordercami. Pomaga mu w tym Saphira oraz Brom. Razem doświadczają niesamowitych, niezwykłych, często tragicznych w skutkach przygód.

Czytaj więcej...

Książka porusza temat pierwszej miłości. Widzimy, jak bardzo to uczucie wpływa na nasze życie, decyzje, funkcjonowanie i tok myślenia. Miłość sprawia, że stajemy się lepsi. Jedni szaleją z miłości, a drudzy skrycie kochają.

Główne bohaterki to Patrycja i Magda. Uczęszczają one do liceum w Toruniu. Dziewczyny są najlepszymi przyjaciółkami. Obie szukają miłości, jednak są bardzo różne. Magda jest otwarta i towarzyska. Cały czas szuka nowej okazji, aby poznać jakiegoś chłopaka. Poznajemy ją, gdy wpada na pomysł, aby poszukać swojej drugiej połowy w internecie. Podszywa się pod swoją przyjaciółkę, udostępniając jej zdjęcie, ponieważ uważa, że Patrycja jest ideałem dziewczyny.

Czytaj więcej...

„Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz.”

Z „Zostań, jeśli kochasz” po raz pierwszy spotkałam się kilka lat temu. Doskonale pamiętam, jak wielkie wrażenie wywarła na mnie ta książka i również sama autorka, dlatego też kilka innych jej utworów zajmuje dumne miejsce w mojej prywatnej biblioteczce. Jednak, ponieważ upłynęło już trochę czasu, postanowiłam sięgnąć po ową historię jeszcze raz – aby sprawdzić, czy wciąż wywołuje u mnie takie emocje. A może coś przeoczyłam? Niewątpliwe, że zrozumiem ją też nieco inaczej, będąc starsza. I, oczywiście, Gayle Forman mnie nie zawiodła. Zawsze borykam się z rozpoczęciem opinii na temat czegokolwiek, ponieważ za każdym razem milion myśli przepełnia moją głowę i przez to mam w niej tak wielki mętlik. W książkach uwielbiam właśnie to, że niezależnie od tego, w jakim etapie naszego życia po nie sięgamy, nasza perspektywa się zmienia. To ciekawy sposób na zaobserwowanie tego, jak stopniowo kształtuje się nasz charakter, pogląd na niektóre sprawy ulega przeistoczeniu.

Czytaj więcej...

Książka jest o młodzieńczym buncie, potrzebie akceptacji i problemach rodzinnych. Główna bohaterka postanowiła uciec z domu do Warszawy, gdy dowiedziała się, przeglądając dokumenty rodziców, że może być adoptowana. Jak się okazało, przypuszczenia Marysi były prawdą, a jej rodzice okłamywali ją od samego początku. Dziewczyna postanawia uciec z domu i odnaleźć swoją biologiczną matkę. Znalazła ją dzięki Pani Ewie. Jej mamą okazała się Teresa, która była pielęgniarką w tym samym szpitalu, w którym pracowała Ewa, więc łatwo było ją znaleźć. Na początku Masza miała żal do niej, że ją zostawiła, ale później wszystko było w porządku. Kiedy Marysia uciekła z domu zrobiło się wielkie zamieszanie, wszyscy zaczęli jej szukać m.in. jej przyjaciele, rodzice i policja. Pani Ewa i Jan Szopolscy byli zdruzgotani zniknięciem córki, ponieważ nie odbierała telefonu i nie dawała znaku życia. Po trzech dniach pobytu w Warszawie Masza, odwiedzając Teresę, spotkała w jej domu swoich rodziców, którzy wszystko jej wyjaśnili. Od tamtej pory nie czuła już do nich gniewu ani żalu. Książka jest o sprawach ważnych i trudnych.

Czytaj więcej...

„Filip i bociany. W tym roku wiosny nie będzie” to pogodna i pouczająca opowieść o przyjaźni, uczciwości i wierności, a także o uwielbianych przez wszystkich bocianach. Autorem tej książki jest dr psychologii Elżbieta Zubrzycka, która wiele lat wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i pracowała terapeutycznie z dziećmi. Napisała ponad 20 książek dla dzieci, które pomagają rodzicom w wychowaniu, a małym czytelnikom w rozwoju i przygotowaniu do radzenia sobie w codziennym życiu. Zima się kończy. Wszyscy oczekują wiosny. Zajączki: Filip, Chojrak, Wielka Buźka przyszły na świat na jesień – nie wiedziały więc, co to wiosna. Z opowieści rodziców wiedziały tylko tyle, że przyjdzie do nich wraz z bocianami, czego zbyt dobrze nie rozumiały.

Czytaj więcej...

 

„Dziewczyna Mistrza Gry” to książka Krystyny Siesickiej z 1997 r., wpisana na listę najlepszych książek dla dzieci (Listę Honorową IBBY). Opisuje miłość dwojga nastolatków, którzy po pewnych nieporozumieniach ponownie się dogadują i cieszą swoją obecnością. Mariana i Kamil to główni bohaterowie opowiadania. Dziewczyna to uczennica szkoły baletowej, zafascynowana tańcem i kulturą. Chłopak to tytułowy „Mistrz Gry”, który jest partnerem bohaterki.

Czytaj więcej...

 „Miś” to książka Roberta Buczka, która niesamowicie na mnie wpłynęła. Opowiada o chłopcu – Krzysiu Brachowskim, który podczas wyprawy z grupą podopiecznych, opowiada im niezwykłą historię… Kilkaset metrów pod ziemią, w schronach, przebywa grupa osób, której kończą się zapasy żywności. Dzieci nie słuchają swojego opiekuna i zaczynają panikować. Dwudziestodziewięcioletni Krzyś Brachowski decyduje się opowiedzieć im pewną historię z czasów szkolnych…

Czytaj więcej...

Wielu ludzi pewnie powie, że jestem zachwycona tą książką tylko dlatego, iż od dzieciństwa uwielbiam Michaela Jacksona. Cóż, to całkiem uzasadniona opinia, nie da się zaprzeczyć, ale mogłabym stokrotnie przysiąc, że jest w tym coś więcej, ba – tam jest wszystko. Ponieważ z każdym kolejnym słowem, które chłonęłam niczym gąbka, mój szacunek do tego człowieka stawał się coraz większy i większy, aż w końcu sama nie mogłam uwierzyć w to, jak ogromnym respektem można kogoś darzyć. Myślę, że książkę tę powinien zobaczyć każdy, choćby dla jednego, krótkiego wiersza. I spojrzeć na nią trochę inaczej; nie jako dzieło Michaela Jacksona, ale zwykłego człowieka, który był niezwykle wrażliwy na świat, ludzi, dobro czy zło. Pomiędzy pięknymi fotografiami i wartościowymi opowieściami nietrudno jest się zatracić. I chociaż książka przepełniona jest metaforami, porównaniami czy symbolami, znacznie więcej wyczytać można pomiędzy wierszami.

Czytaj więcej...

Wiele osób ma z góry wyrobione zdanie na temat japońskich komiksów czy też seriali animowanych. Nie da się ukryć, że w Internecie nietrudno jest natrafić na dziwne twory tamtejszych twórców, ale nie rozumiem też kompletnego skreślania danego gatunku za sprawą takich przypadków. W końcu każdy medal ma dwie strony, czyż nie? Poza nietypowymi pomysłami Japończyków, jest jeszcze mnóstwo pięknych, nieodkrytych przez wielu ludzi historii. A wystarczy tylko poszukać trochę głębiej. Wtedy z pewnością natrafimy na jakieś cudo – i myślę, że takim mianem mogę obdarzyć „Wilcze Dzieci”.

Czytaj więcej...

Moim zdaniem książka ''Truskawkowe Pola" napisana przez Jordi Sierra i Fabra jest bardo poruszająca. W wielu momentach mnie wzruszyła, czytało się ją szybko i bardzo łatwo, zainteresowała mnie już od samego początku, a przy okazji okazała się bardzo pouczająca. Polecam ją wszystkim zarówno młodzieży jak i starszym. Autor doskonale opisał historie Lucjany. Moją ulubioną bohaterką był Loretto, która mimo swej choroby, miała dużo siły i chciała jeszcze pomóc Lucjanie. Wiele zachowań bohaterów pozytywnie mnie zaskoczyło.To bardzo wartościowa książka, jedna z tych, które uczą, jak żyć.

Katarzyna Gref


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty