Tolerancja. Jakie więzi łączą ludzi?

 

   Czym jest tolerancja?

Każdy z nas powinien wiedzieć, co oznacza być tolerancyjnym czy tolerować coś. Jest to poszerzanie swoich poglądów i poznawanie innych kultur, wierzeń. Dziś używamy tego słowa jako przeciwieństwo dyskryminacji i rasizmu. Tolerujemy inność innych ludzi, nie wytykamy ich palcami dlatego, że są inni, tylko zwracamy uwagę na ich postępowanie i charakter, a nie na religię lub ubiór.

 

   Jak rozumiem słowo tolerancja?

Uznaję to za cechę człowieka. By być tolerancyjnym, należy poszerzać swoją wiedzę. Nasz umysł czasami boi się inności, przez co, wtapiając się w tłum ludzi, którym możemy zaufać, których znamy, wytykamy inność nieznajomych. Boimy się? To nie w tym rzecz, po prostu patrząc na kogoś z inną karnacją niż nasza i innymi rysami twarzy, nie dostrzegamy w oczach tego człowieka swojego podobieństwa. To tak jakbyśmy zauważyli kosmitę z innej planety.

   Z czym kojarzy mi się nietolerancja?

Zawsze kojarzyła mi się z rasizmem. Z ludźmi, którzy wytykają palcami czarnoskórych. Jednak w dzisiejszym świecie jest inaczej. Musimy wybierać, co jest dobre, a co złe, co tolerować, a co nie.

   Tolerancja jest wartością, która daje ludziom możliwość porozumiewania się z innymi. Bez niej bylibyśmy samotni, nie potrafilibyśmy zrozumieć innych. Każdy, kogo znam, był choć raz "przyłapany" przeze mnie na obgadywaniu "kogoś". Czasami dołączałem się do takich rozmów, krzywdząc ludzi różniających się ode mnie. Byli dziwni, lepsi? Sam nie wiem, ale teraz rozumiem, że to wielka krzywda dla każdego z nas. Tolerancja ma swoje plusy i minusy. Plusem jest chęć poznania innych kultur, ludzi, po prostu rozszerzanie swoich horyzontów. Minusem zaś nierozróżnianie rzeczy wykraczjących za granice idei dobra.

   Jakie znam pozytywne zjawiska związane z tolerancją?

Uczę się w gimnazjum, w szkole integracyjnej. Codziennie widuję osoby niepełnosprawne, osoby potrzebujące wsparcia. Sam mam jedną dolegliwość, która kłuje w oczy i wielu ludzi odtrąca, a przynajmniej tak mi się wydaje. Toleruję inność, gdyż każdy ma w sobie coś, co dla kogoś innego zawsze będzie dziwne, a dla tej "innej" osoby normalne. Różnimy się, lecz to nie znaczy, że nie będziemy mogli się dogadać. Do mojej klasy chodzą różni ludzie. Zawsze twierdziłem, że wszyscy są oni wyjątkowi.

   Na świecie żyje ponad siedem miliardów ludzi i jeden człowiek chcący pokoju nic nie zdoła zmienić. Powinniśmy zainicjować nową "modę" na tolerancję, by zmienić nastawienie człowieka do człowieka, jeśli jest ono złe. Negatywne skutki nietolerancji są wszędzie, choć ich nie widzimy. Na portalach społecznościowych ludzie publikują zdjęcia, filmy i inne rzeczy, pod którymi, choćby były idealne,  zawsze pojawią się tak zwane "hejty", które wprowadzają nas w traumę. Są one często obraźliwe i niestosowne, ale co my możemy? Nic.

Najczęściej w internecie spotykamy się z takimi obelgami jak:

  • agresywne relacje do ludzi o innej karnacji;
  • śmianie się z niepełnosprawnych ludzi;
  • wyśmiewanie osób o innym ubiorze i wyglądzie;
  • ocenianie, co komu się podoba;
  • steiwrdzenia, że "ja" jestem lepszy i lepiej bym to zrobił;
  • oczernianie i śmianie się z kogoś, bo pali czy ma tatuaż.

Jest tego wiele. Podałem tylko kilka złośliwych przykładów, które i tak po pewnym czasie mogą doprowadzić oczernianą osobę do popełnienia samobójstwa czy okaleczenia się na całe życie. Najwięcej takich ludzi pada ofiarą internetu, który od zawsze wszystkim wydawał się pomocny i bezpieczny.

   Tolerancja o jakiej wcześniej pisałem, jest tolerancją odpowiedzialną. Cechą pomagającą odróżnić dobro od zła. Są granice, jakich nie wolno przekroczyć.

Konrad Zyska

kl. II gim.

 

 

 

TOLERANCJA – WARTOŚĆ CZY SŁABOŚĆ WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE?

 

            W ogólnym znaczeniu tolerancja to otwarte, obiektywne i szanujące podejście wobec odmiennych od własnych postaw, zachowań i cech drugiego człowieka. „Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie.” W praktyce wskazuje na poparcie dla postaw, które są przeciwne dyskryminacji etnicznej, rasowej czy religijnej. Słownik języka polskiego podaje trzy znaczenia tolerancji:

1.«poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych»

2.«zdolność żywego organizmu do znoszenia bez szkody dla niego niektórych bodźców chemicznych, fizycznych i biologicznych»

3.«liczba określająca dopuszczalne odchylenie danej wielkości technicznej od jej wartości nominalnej»

Bardzo cenię tolerancję jako wartość. Myślę, że jest ona niezwykle ważna we współczesnym świecie. Dzięki niej możemy zrozumieć innych. Rodzi się ona już w dzieciństwie. Małym dzieciom nie przeszkadza odmienność innych i to właśnie z nich powinniśmy brać przykład.

            Myślę, że tolerancja powinna być obecna w każdym aspekcie życia człowieka, gdyż sprzyja ona poznawaniu nowych ludzi i zaprzyjaźnianiu się z nimi. Bez niej człowiek byłby zamknięty wśród ludzi takich jak on, nie mógłby znieść myśli, że ktoś jest choć odrobinkę inny, sprawiłoby to, że człowiek przestałby się rozwijać, nie miałby z kim prowadzić głębszych rozmów. Dzięki tolerancji poznajemy inne kultury, wyznania. Będąc niewyrozumiałymi, nie jesteśmy w stanie poszerzać własnych horyzontów, poznawać innego spojrzenia na świat. Jednak z drugiej strony nie można być tolerancyjnym wobec wszystkiego. Na przykładzie historii widzimy, że epoka krwawych wojen religijnych w Europie zakończyła się pokojem westfalskim w 1648 r., co pokazuje, że tolerancja objęła wówczas strefę religijności. Wiek XX przejdzie do historii jako wiek nietolerancji bardzo często przybierającej formy krańcowe – masowych prześladowań czy nawet ludobójstwa. Powołanie ONZ ożywiło nadzieję na zanikanie objawów nietolerancji. We współczesności za nietolerancję można być nawet oskarżonym, dlatego nie warto narażać się innym.

            Tolerancja – tak jak wszystko – ma swoje granice. Nie można przecież tolerować tego, że ktoś jest terrorystą, niszczy cudze życie, a nawet całe narody. We współczesnym świecie ludzie, którzy mówią, że są tolerancyjni, tak naprawdę tacy nie są lub po prostu się tego wstydzą. Dlatego też  tolerancja może być uznawana za słabość we współczesnym świecie. Dla mnie jest ona jednak najwyższą wartością i najważniejszą cechą człowieka XXI wieku.

Kamil Falaciński    


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
listopad 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty