Dwudziestolecie międzywojenne to jedna z najkrótszych epok literackich. Charakteryzuje się swoją różnorodnością, rozwojem literatury i malarstwa oraz postępem technologicznym. Ludzie żyjący w tej epoce mieli kontrastowe nastroje. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i zakończeniu I wojny światowej wszyscy cieszyli się i radowali. Jednak z upływem lat odczucia te zmieniały się.

Społeczeństwo polskie coraz bardziej obawiało się o II wojnę światową, która zbliżała się wielkimi krokami. Panował tzw. katastrofizm, który wynikał również z kryzysu gospodarczego w Ameryce i dojścia do władzy Hitlera w Niemczech, a Stalina w Rosji. Pomimo tego wśród pisarzy i artystów tworzyły się grupy literackie, m.in. najpopularniejsze z nich – Skamander oraz Awangarda, które tworzyły dzieła literackie, pozytywnie lub negatywnie odnoszące się do ówczesnej sytuacji. 

      Grupa Skamander powstała w 1918 r. Jej członkami byli: Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz. Skamandryci w swoich utworach często odnosili się do miłości, wiosny – ogólnie mówiąc do pozytywnych i przyjemnych rzeczy, które widzieli na co dzień i doceniali jako poeci. Awangarda natomiast poruszała tematy miasta, fabryk i pracy. Awangardziści: Adam Ważyk, Tadeusz Peiper i Julian Przyboś są twórcami manifestu „Miasto. Masa. Maszyna.”. Były to dwie najpopularniejsze grupy literackie, których utwory chętnie czytano i publikowano w gazetach. Epoka ta charakteryzowała się również zróżnicowanym i specyficznym malarstwem. Głównymi kierunkami w sztuce były m.in. abstrakcjonizm, reprezentowany przez Paula Klee, kubizm, którym zajmował się Pablo Picasso oraz surrealizm, którego przedstawicielem jest Salvador Dali. Wszystkie kierunki różniły się od siebie i były fascynujące na swój sposób. Każdy z malarzy miał własne pomysły na sztukę, które przelewał na płótna. Dzięki temu malarstwo międzywojnia jest tak ciekawe i interesujące.

     Ponadto, w dwudziestoleciu międzywojennym powstało wiele nowych wynalazków i odkryto wiele substancji, które mają duże znaczenie w dzisiejszych czasach. Przełomem w dziedzinie kina było skonstruowanie pierwszego kinematografu przez braci Lummierre. Początkowo nie miał on zastosowania, lecz z czasem ludzie realizowali pomysły, które pomogły w dalszym zrewolucjonizowaniu kinematografii z użyciem wynalazku braci. W XIX wieku urodziła się Coco Chanel – kobieta, która zmieniła całkowicie ówczesną modę. Zaprojektowała wiele ubrań, które cieszyły się popularnością na całym świecie. Zasłynęła z projektu dwuczęściowego stroju kąpielowego, który jest noszony przez kobiety na całym świecie. Kolejną znaną osobą z tego okresu jest Alexander Fleming – twórca penicyliny, która w dzisiejszych czasach znalazła szereg zastosowań. Odkrycie insuliny pomogło ludziom chorym na cukrzycę, którzy stosują ją na co dzień. W epoce tej również wymyślono nagrodę OSCARA, przyznawaną przez Akademię Filmową w USA aktorom i reżyserom za świetne filmy czy odegrane role. Wtedy również powstała gra SCRABBLE, ciesząca się dzisiaj niezwykłą popularnością wśród rodzin i młodych ludzi.

     Dwudziestolecie międzywojenne to jedna z moich ulubionych epok. Podziwiam jej malarstwo i literaturę oraz ich przedstawicieli, ponieważ tworzyli świetne dzieła i mieli nieprawdopodobną wyobraźnię, dzięki której potrafili stworzyć takie prace, których dzisiaj chyba nie dałoby się odtworzyć przez współczesnych ludzi. Wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach ma właśnie literatura i malarstwo, gdyż są obecne w naszym życiu podczas nauki w szkole, w muzeach i bibliotekach, gdzie możemy podziwiać wytwory ludzi tej epoki. Jesteśmy wdzięczni za odkrycia w międzywojniu, które są w dzisiejszych czasach dobrze wykorzystywane. Zachęcam do poznania tej epoki, gdyż ma ona wpływ na nasze dzisiejsze życie.

Łukasz Wacławek

 


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
listopad 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty