Aktualności biblioteki

W maju jak co roku obchodzimy Tydzień Bibliotek – odbywają się wówczas konkursy, wycieczki i różne akcje biblioteczne. W naszej szkole z tej okazji też wiele się dzieje, dlatego Tydzień Bibliotek często przedłuża się na kolejne, majowe, wiosenne dni.

A co się wydarzyło?

  • Wycieczka do Świdnicy dla klas III – IV: zwiedzanie biblioteki miejskiej oraz swidnickiej katedry oraz podziwianie panoramy miasta z ratuszowej wieży
  • Wycieczka do zamku w Mosznej, a tam lekcja magii i czarodziejstwa z Harrym Potterem
  • Wiosenny kiermasz książek w bibliotece
  • Udział w projekcie Żywe Książki organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach
  • Wycieczka do Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach
  • Udział w akcji „Czytam sobie”
  • Lekcja biblioteczna o prawie autorskim w Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy.
  • Spotkanie z Jeżycjadą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach

Ludzie wśród zwierząt, zwierzęta wśród ludzi: inspiracje literackie -

ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny

Konkurs organizuje Krakowski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Motto konkursu służące inspiracji:

Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.

C. Millan, Cesar's way

Konkurs skierowany jest do wychowanków przedszkoli oraz uczniów wszystkich typów szkół. Zadaniem uczestników jest albo wykonanie pracy plastycznej (grupy przedszkolne, zerówki, klasy I-III szkoły podstawowej), albo pracy literackiej (klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Prace konkursowe powinny być inspirowane mottem konkursu.

Szczegółowe informacje: http://bibliotekawszkole.pl/ludzie_konkurs.pdf

Wszystko jest, jak przed rokiem:

na szybach srebrne kwiaty

i ten sam obraz w ramach okien;

świat biały, jak opłatek...

 

Będzie wilia! - Uśmiechną się ludzie,

do świątecznej zasiądą wieczerzy

- błogosławiony grudzień!...

"W żłobie leży - któż pobieży..." (…)

 

Pamiętaj: będą

ludzie smutni, opuszczeni,

niepotrzebni nikomu -

i nikt z nimi słowa nie zamieni,

nie zaprosi do swego domu...

 

Weź do ręki biały opłatek,

choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić -

i życz szczęścia całemu światu;

niech się wszystkie serca rozweselą!...

Zdzisław Kunstman

Grudzień w bibliotece to oczywiście czas oczekiwania na święta. Ubrana choinka, bożonarodzeniowe dekoracje oraz mikołajkowe filmy, bajki i książki – historie Mikołaja, poznawanie świątecznych tradycji, wiersze, piosenki, wspólne opowieści o tym, jak spędzamy święta. Odbył się też świąteczny kiermasz - sporo osób zdecydowało się na kupienie książki pod choinkę.

Czytaj więcej...

W konkursie literackim „Bajkowy świat” wzięły udział tylko dwie osoby, Julia Dudek i Alicja Biały, obie otrzymały wyróżnienia oraz pamiątkowe książki.

W konkursie plastycznym „Najpiękniejsza bajkowa postać” uczestników było znacznie więcej.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie kl. VI z tej okazji uczestniczyli w spotkaniu o Agnieszce Osieckiej, gimnazjaliści natomiast wzięli udział w konkursie „Pamiętamy o Osieckiej” – oba wydarzenia zorganizowała biblioteka w Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach. W naszej bibliotece odbył się kiermasz książek, pasowanie na czytelnika oraz konkurs plastyczny i literacki związany z Rokiem Sienkiewiczowskim.

 

 

26.09.2016 r. odbyło się spotkanie ze współczesnym pisarzem Arkadiuszem Niemirskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Jest on dziennikarzem, satyrykiem, powieściopisarzem. Zasłynął z kontynuacji kultowej powieści ,, Pan Samochodzik ''. A jego inne znane książki to m.in.: ,,Testament bibliofila '' i ,, Pojedynek detektywów ''. Spotkanie trwało dość długo, bo ok. 2 godzin. Pisarz w skrócie przedstawił nam historię swojego życia w postaci prezentacji multimedialnej. W młodzieńczych latach kształtował się jako kabareciarz, co można było wcześniej wywnioskować z jego żartobliwego zachowania. Spotkanie przebiegło bardzo szybko w miłej i przyjaznej atmosferze. Większość czasu spędziliśmy, słuchając opowieści na temat serii o Panu Samochodziku oraz o życiu i zainteresowaniach pisarza. Pod koniec mieliśmy okazję wyrazić własne poglądy i zadać kilka pytań. Mogliśmy również wypożyczyć lub kupić książki Arkadiusza Niemirskiego. Uczniowie z naszej szkoły uznali Pana Arkadiusza za optymistę i byli bardzo zadowoleni ze spotkania.

Julia Dudek, Kasia Gref

Październik jest od lat świętem szkolnych bibliotek. Wcześniej obchodzono Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych – pierwszy raz odbył się 18 października 1999 roku. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007 roku. W 2008 roku poprzednie święto zastąpił Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, odbywający się przez cały październik.

Czytaj więcej...

Uroczystość przygotowało Koło Biblioteczne pod kierunkiem pani Jolanty Bieniasz. Uczennice gimnazjum przebrane za postacie z bajek zaprezentowały krótkie przedstawienie wprowadzające naszych małych czytelników w świat książek oraz zapoznały ich z zasadami szanowania i dbania o książki.

Czytaj więcej...


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
sierpień 2017
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty