Uczniowie naszej szkoły często spotykają się z niezwykłymi ludźmi, z ludźmi, którzy wykonują niecodzienne zawody i mają oryginalne zainteresowania. 25 września mieliśmy okazję spotkać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach z pisarzem, autorem scenariuszy i piłkarzem – Zbigniewem Masternakiem. Pan Zbigniew opowiedział nam o swoim ciekawym życiu, pełnym sukcesów, ale i wielu niepowodzeń – problemy z wydaniem książki, kontuzja, która uniemożliwiła karierę sportową, trudności na studiach. Zbigniew Masterniak to przykład człowieka, który, mimo wielu problemów, uparcie dążył do celu i zrealizował swoje marzenia. Napisał kilka książek – Księstwo, Niech żyje wolność, Chmurołap, Scyzoryk, Co piłka robi z człowiekiem?

Młodość, futbol i literatura, na podstawie jego powieści powstały filmy Wiązanka, Stacja Mirsk, Księstwo – fragment tego filmu mieliśmy okazję obejrzeć podczas spotkania. Pisarz opowiadał o życiu osobistym, o wątkach autobiograficznych w swoich powieściach, dyskutował z uczestnikami na temat funkcji literatury i filmu w życiu współczesnego człowieka. Można było też kupić najnowszą książkę Zbigniewa Masternaka Jezus na prezydenta!

J. Bieniasz

W piąte udaliśmy się do miejskiej biblioteki na spotkanie z pisarzem - Zbigniewem Masternakiem. Prócz nas, przyszli wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta.
Zbigniew Masternak w dzieciństwie i wczesnej młodości z powodzeniem grał w piłkę nożną. Niestety przez kontuzję kolana musiał zawiesić swoją karierę. Po wielu nieudanych próbach studiowania prawa i polonistyki rozpoczął naukę w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej, gdzie ukończył studia na kierunku scenariopisarstwo. Już w czasie studiów zaczął pisać różne powieści i opowiadania, co okazało się strzałem w dziesiątkę – choć na początku nikt nie chciał wydać jego książek. Pisarz opowiadał o swojej twórczości, niełatwym dzieciństwie, o rodzinie. Bardzo ciekawa okazała się historia o tym, jak sam wydał swoją pierwszą książkę: "Księstwo. Księga druga", wyszedł na ulicę, rozłożył stoisko i zaczął sprzedawać jej egzemplarze. Tak poznał Tadeusza - przedstawiciela wydawnictwa Zysk i S-ka oraz swoją obecną żonę – Renatę. Oglądnęliśmy też fragment filmu, który powstał na podstawie jego powieści "Niech żyje wolność". Ekranizacja wywołała duże poruszenie wśród osób starszych. Wywiązała się żywa dyskusja. Film pokazywał różne sceny z życia głównego bohatera, często w oparciu o wydarzenia z życia samego autora. Wiele fragmentów było przygnębiających, smutnych, czasem wręcz wulgarnych czy obrzydliwych, co stało się przyczyną kontrowersji wśród starszych. Jednak pani bibliotekarce udało się załagodzić spór i tak dobrnęliśmy do końca spotkania.
Osobiście, zarówno samo spotkanie jak i film bardzo mi się podobały. Życie jest różne, nie zawsze tak kolorowe, jakie przedstawiają nam media i jakie często my sami mamy. Zbigniew Masternak z pewnością się o tym przekonał i podziwiam go za to, że miał tyle dystansu do tych wydarzeń oraz odwagi, by przedstawić je w swojej powieści.

Konrad Zyska


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty