W sobotę 6 września 2014 r. na polskiej ziemi zaszeleściły karty ,,Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W wielu miejscowościach naszego kraju odbyło się wspólne czytanie ,,Ogniem i mieczem”, ,,Potopu” i ,,Pana Wołodyjowskiego” . Wszystko za sprawą akcji ,,Narodowe Czytanie” zainicjowanej dwa lata temu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Również w Świebodzicach, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej, zgromadziło się kilkadziesiąt osób, aby wspólnie odczytać fragmenty powieści Sienkiewicza. Oczywiście uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami również brali udział w tej przepełnionej patriotyzmem akcji.


Jednak my nie chcieliśmy biernie brać udziału w ,,Narodowym Czytaniu”, więc postanowiliśmy zainscenizować fragment ,,Potopu”. W krótkim przedstawieniu wzięło udział troje uczniów: Aleksandra Mielczarek, Natalia Ślęk i Jan Krzystek. Uczniowie odegrali scenkę, w której dochodzi do pierwszego spotkania Oleńki i Kmicica. Zaczyna się ona słowami: ,,Przyszedł nowy rok 1655. Styczeń był mroźny, ale suchy…”.
Aleksandra Mielczarek – Oleńka i Jan Krzystek – Kmicic byli ubrani w stroje, wypożyczone z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Tu należą się podziękowania pani Agnieszce Różyckiej, której, pomimo wszystkich przeciwności, udało się je wypożyczyć i pani Violetcie Siwiak, która zawiozła uczniów po ich odbiór. Oleńka i Kmicic wyglądali więc bajecznie, jakby przyszli wprost z kart „Potopu” do nas, bardzo się wszystkim spodobali, o czym świadczy fakt, że po zakończeniu ,,Narodowego Czytania” wiele osób chciało sobie zrobić z naszą parą zakochanych zdjęcie! Nic by się jednak nie udało, gdyby nie pani Jolanta Bieniasz i Agnieszka Różycka, które przygotowywały nas do przedstawienia. Ogromne zainteresowanie wzbudził też Adrian Duda z klasy III gimnazjum, który opowiedział o swojej pasji – Adrian kolekcjonuje dawną broń, również używaną w walkach opisanych w „Trylogii”. Mieliśmy więc wyjątkową okazję, by zobaczyć np. prawdziwy muszkiet.
W akcji brali również udział Burmistrz Miasta, radni, dyrektor biblioteki publicznej oraz jej pracownicy, dyrektorzy szkół i nasza pani Dyrektor – Magdalena Stąpor, która, podobnie jak pozostali chętni uczestnicy, odczytała nam fragment ,,Trylogii”.
Przypomnijmy, że 2014 to nie pierwszy rok ,,Narodowego Czytania”. Dwa lata temu czytaliśmy Mickiewicza, później – Fredrę, teraz Sienkiewicza, a za rok? To pytanie nurtuje wiele osób, więc Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs, którego treść brzmiała: ,,Czyją twórczość będziemy czytać w przyszłym roku?”. Padło wiele różnych odpowiedzi m.in.: Władysław Reymont, Eliza Orzeszkowa czy Wisława Szymborska. O tym, kto wygra, okaże się za rok.
,,Narodowe Czytanie” to niezwykłe spotkanie ludzi, którzy z reguły się nie znają, a w tym dniu przychodzą w jedno miejsce i czytają razem książkę, na zmianę – raz jeden, raz drugi, jak starzy przyjaciele, którzy robią tak co tydzień. W miejscu spotkania panuje miła atmosfera, można porozmawiać na temat polskiej twórczości, coś zjeść, napić się kawy czy herbaty, pośmiać się. Tak przynajmniej wyglądało to w naszym mieście. To również prawdziwie patriotyczna akcja, która przypomina, że mamy wspaniałych polskich pisarzy. W tym roku szczególnie ważny jest patriotyzm dla nas – uczniów i nauczycieli naszej szkoły, bo przed nami niezwykle ważne wydarzenie – 14 października odbędzie się uroczyste nadanie szkole sztandaru. To zaszczyt dla nas wszystkich, że będziemy mogli uczestniczyć w tej uroczystości, do której już się przygotowujemy podczas lekcji i na zajęciach dodatkowych. W szkole pojawiły się patriotyczne gazetki, na zajęciach często rozmawiamy o historii Polski, o jej zaletach, pięknych miejscach, dyskutujemy o tym, jak wygląda i czym jest dla nas patriotyzm.
Takie patriotyczne akcje są bardzo ważne i powinno w nich brać udział jak najszersze grono osób, gdyż właśnie dzięki nim dostrzegamy jak piękny jest nasz ojczysty język, jak cudowni ludzie urodzili się w naszym kraju, a przede wszystkim spostrzegamy, jak piękna jest nasza Ojczyzna – Polska.

Natalia Ślęk

 


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty