6.04.2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Integracyjnej im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzicach, z inicjatywy Dyrektor – Magdaleny Stępor oraz pedagoga specjalnego- Magdaleny Półtorak, zorganizowane zostało międzyszkolne spotkanie w formie zabaw i gier pt. „Bliżej autyzmu”.

 

W spotkaniu uczestniczyli goście: Burmistrz Miasta Świebodzice- pan Bogdan Kożuchowicz, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Świebodzicach- pani Magdalena Stapor, Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Świebodzic- pani Zofia Choińska oraz pani Urszula Kruczek- Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Świebodzicach. W zabawach uczestniczyli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami integracyjnymi oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej wraz z nauczycielami.

Uczennica klasy VII- Kalina Bartosiewicz zapowiadała kolejne punkty programu, o obsługę techniczną zadbał pan Łukasz Fortuna wraz z Piotrem i Pawłem Wysoczańskimi. Spotkanie prowadziła pani Magdalena Półtorak.

Zespoły otrzymały zadania, związane z zaburzeniami, które mogą wystąpić w spektrum autyzmu. I tak uczestnicy bawili się w

„Klamerkowe Słońca”- przypinali klamerki do wyznaczonych miejsc na zasadzie identyczności kolorów,

„Mistrza Pęsety”- przenoszenie za pomocą szczypców kolorowych pomponów do lekkiego pudełka,

„Piktogramowe Puzzle”- składanie dziesięcioelementowych puzzli przedstawiających zwierzę w celu utrwalenia wyglądu piktogramu.

Najtrudniejszym zadaniem było ułożenie Planu Dnia w oparciu o krótkie opowiadanie. Plan Dnia jest zwizualizowaną formą komunikacji alternatywnej. Uczestnicy wyłonili obrazki, które mogły zastąpić większość wyrazów podanych w zdaniach, a następnie w odpowiednich liniach i odstępach umieścili na kartkach. Zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy bardzo się starali, aby odzwierciedlić komunikaty w formie piktogramowej.

Podczas spotkania aktywizowana była także publiczność- dzieci losowały nazwy zmysłów i wraz z klasą zastanawiały się oraz wypowiadały przymiotniki opisujące doznania i sytuacje, w jakich odczuwamy: smak, zapach, dotyk, doznania wzrokowe i słuchowe. Uczestniczyły także w zabawach komunikacyjno- naśladowczych.

Między zabawami odbyły się występy szkolnego koła tanecznego pod kierunkiem pani Lidii Półtorak. Dziewczynki z klas młodszych zatańczyły tańce dyskotekowe. Izabela Frąckiewicz z klasy V zaprezentowała taniec solowy do jednego z utworów Katy Perry, wzbudzając głośny aplauz publiczności.

Uczniowie biorący udział w spotkaniu otrzymali podziękowania z rąk dyrektor- pani Magdaleny Stapor oraz słodkie upominki, które sponsorował Samorząd Uczniowski. Podczas przemówienia, pani Zofia Choińska podkreśliła jak ważne jest budowanie świadomości na temat spektrum autyzmu, a także fakt, iż najwięcej i najpełniej zapamiętujemy poprzez zabawę, której na spotkaniu było zadość.

Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze. Jego głównym celem była międzyszkolna integracja oraz budowanie rzeczywistego obrazu zaburzeń sensorycznych, które są jednym z wielu kryteriów diagnozy ASD.

Po spotkaniu uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że dowiedzieli się nowych informacji na temat osób z autyzmem, podkreślali też, że było to dla nich wartościowe spotkanie.

O piękną dekorację zadbała pani Agnieszka Różycka.

Tego dnia w Publicznej Szkole Podstawowej Integracyjnej w Świebodzicach było naprawdę bardzo niebiesko- uczniowie ubrali się w niebieskich barwach, „zaświeciły” także niebieskie smakołyki w szkolnym sklepiku, o które zadbała pani Małgorzata Dominik.

Tekst: Magdalena Półtorak Zdjęcia: Karolina Mielnik

 


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty