Prezentujemy wywiad z Panią Dyrektor, Magdaleną Stąpor, który ukazał się na łamach "Gazety Świebodzickiej"  dnia 13.10.17 r. z okazji otrzymania przez Panią Dyrektor Nagrody Ministra Edukacji Narodowej w tym roku. Serdecznie gratulujemy! 

 

Rozmowę przeprowadziła Agnieszka Bielawska-Pękala.

  •  Jak zaczęła się Pani droga zawodowa?                                                                          - Swoją karierę zawodową rozpoczęłam w Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzicach w 1986 roku jako nauczyciel nauczania początkowego. Bardzo miło wspominam te czasy , bo nauczyciele tam uczący tworzyli wspaniałą ekipę i otaczali wsparciem i pomocą młodych nauczycieli. Szkoła ta na pewno ukształtowała mnie jako nauczyciela i osobę , która wspiera młodych pedagogów.  W 1992 roku po ukończeniu studiów oligofrenopedagogiki przeniosłam się do Szkoły Specjalnej nr 7 w Świebodzicach. Studia i praca w tej szkole nauczyły mnie ogromnej cierpliwości, wrażliwości w pracy z uczniami niepełnosprawnymi ale i tego ,że nie ma jednej recepty na pracę z  dziećmi, że trzeba szukać i eksponować ich talenty, bo je maja tylko uśpione. To było 14 lat ciężkiej ale bardzo satysfakcjonującej pracy.W 2007 roku wystartowałam do konkursu na dyrektora obecnej szkoły. Tu spełniłam marzenia o szkole XXI wieku. To najwspanialsze uczucie kiedy można swoją wizję urzeczywistnić za co bardzo dziękuje panu Burmistrzowi. Szkoła jest nowoczesna, piękna, wyposażona a razem z nauczycielami sprawiamy, że dzieci i rodzice czują się w niej bezpiecznie. Razem tworzymy jedną wielką rodzinę, która przestrzega takich wartości jak tolerancja, empatia i wzajemna pomoc.To właśnie jest moja wizja szkoły.
  •  Wiem, że tradycje nauczycielskie od zawsze były w Pani Rodzinie, czy to zdecydowało właśnie o wyborze tego zawodu?                                                                                  -Tak na pewno tradycje nauczycielskie w mojej rodzinie odegrały rolę w wyborze zawodu . Tradycje te rozpoczęła moja wspaniała babcia, potem kontynuowali ją wujkowie, ciocie mama i siostra. Zawsze chciałam być nauczycielem. Od przedszkola wiedziałam kim chcę być. Ale mama przekazała mi wartości i etykę nauczycielską czyli ukształtowała mnie jako nauczyciela. To ona rozbudziła we mnie kreatywność , ciągłe poszukiwanie metod, elastyczność i dopasowywanie się do czasów w których żyjemy .Przekazała mi ,że nauczyciel nie może popaść w rutynę musi się ciągle rozwijać. Nauczyła mnie czerpania radości z tego co robię. Dzisiaj mogę stwierdzić, że moja praca sprawia mi nie tylko satysfakcje, ale i radość. Lubię być nauczycielem i nie wyobrażam sobie siebie w innym miejscu niż szkoła.
  •   Co daje Pani największa satysfakcję z pracy?                                                                    - Największą satysfakcją w mojej pracy są szczęśliwi uczniowie, nauczyciele i rodzice. To jest sens tej pracy. Satysfakcja to  absolwenci, którzy do dzisiaj mnie odwiedzają i twierdzą, że w żadnej szkole nie było takiej atmosfery jak w naszej. To oczywiście ich osiągnięcia, bo ciągle śledzimy losy naszych absolwentów. To nauczyciele, którzy rozpoczynali prace w tej szkole a dziś są dojrzałymi, kreatywnymi pedagogami, znającymi wartość tego co robią. To również bardzo dobra opinia o szkole w środowisku lokalnym.
  • Nagroda MEN to z pewnościa ukoronowanie kariery, czym dla Pani jest to wyróżnienie?                                                                                                                   - Na pewno nagroda Ministra Edukacji Narodowej to ogromny prestiż. To docenienie tego co robię i potwierdzenie, że obrałam dobry kierunek w kształtowaniu szkoły. Ale to zobowiązanie a w moim przypadku motywacja do ciągłego rozwoju i jeszcze wydajniejszej pracy. To kolejne pomysły i szukanie nowych programów dofinansowania dodatkowych zajęć i doposażenie szkoły w nowoczesne pomoce multimedialne. Właśnie dostaliśmy się do projektu „ Przez eksperyment do wiedzy” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, czyli kolejne zdobyte pieniądze ale też wyzwania , pomysły i zadania. Jedno wiem zawsze będę poszukującym i rozwijającym się nauczycielem, bo jak mawiała moja mama dyrektorem się bywa a nauczycielem jest się do końca życia. Wiem także ,że mam wiele pasji ale najważniejsza z nich to moja praca. Czerpię z niej wiele radości i spełnienia. I tego życzę wszystkim moim uczniom aby obrali taką ścieżkę kariery zawodowej, żeby mieli satysfakcję i radość z tego co robią.
  • Dziękuję za rozmowę.                                                                                                                                                                     Tekst: Justyna Gąsior                                                                                                      Fot.: Magdalena Półtorak

 


Zaloguj

Zaloguj się

Nazwa *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Wkrótce...

Brak wydarzeń

Dzwonki

1. 08:15 - 09:00
2. 09:10 - 09:55
3. 10:05 - 10:50
4. 11:00 - 11:45
5. 12:00 - 12:45
6. 13:00 - 13:45
7. 13:50 - 14:35
8. 14:40 - 15:25

Nasze certyfikaty